سانترال

تاریخچه مرکز تلفن سانترال و سوییچینگ ( قسمت دوم )

ns500

 

تاریخچه مرکز تلفن سانترال و سوییچینگ ( قسمت دوم )

تاریخچه مرکز تلفن (سانترال )

تلفن پیش زمینه‌ای برای ساخت مراكز تلفن سانترال بود چند سالی از اختراع تلغن نگذشته بود و هنوز تعداد زیادی مرکز تلفن دستی به کار برده نشده بود که نظریه مراکز تلفن خودکار پیشنهاد شد .

اولین تلفن خودکار در سال 1879 میلادی (1258 ه . ش ) ثبت شد و در پاریس به نمایش گذاشته شد .یکی از اولین سیستمهای سوئیچینگ خودکار در سال 1886 میلادی (1265 ه .ش ) نصب شد و هنوز این سیستم از اپراتور استفاده می کرد و امتیاز اختراع اولین سیستم خودکار به یک مقاطعه کار از کانزارس سیتی امریکا به نام آلمون برآون استراگر می باشد . دیری نپایید كه مراكز مغناطیسی برای ارتباط مشتركین دایر گردید.

سال 1889 میلادی سنگ بنای اصلی مراكز تلفن خودكار (سلكتور) توسط شخصی به نام استروگر امریكایی نهاده شد که بدون اپراتور کار می کرد و پس از آن قدم های مؤثری در راه پیشرفت این صنعت برداشته شد و كلیه دگرگونی هایی كه در سیستم مراكز تلفن خودكار به وجود آمده‌ است

نتیجه اقدامات اولیه استروگر می باشد.در سیستم استراگر عمل سوئیچینگ به وسیله سلکتور انجام می شود و ساده ترین نوع آن یک سلکتور دارای یک محور می باشد

تاریخچه مرکز تلفن سانترال و سوییچینگ

تاریخچه مرکز تلفن سانترال و سوییچینگ

 

یک سلکتور با ده کنتاکت می تواند در برقراری اتصال یک تلفن با ده تلفن دیگر مورد استفاده قرار گیرد . و اگر به جای ده تلفن به ده سلکتور دیگر وصل شوند و اگر کنتاکتهای این سلکتور به تلفنها وصل شوند در این صورت تلفن کننده می تواند به یکی از صد تلفن وصل شوند .

تاریخچه مرکز تلفن سانترال و سوییچینگ

به این سیستم یک سیستم با دو مرحله سوئیچینگ گویند در یک سیستم سوئیچینگ پیچیده تر با استفاده از سه مرحله سوئیچینگ با یک سلکتور در مرحله اول و ده سلکتور در مرحله دوم و صد سلکتور در مرحله سوم می توان یک تلفن را به یکی از هزار تلفن دیگر وصل نمود با چهار مرحله سوئیچینگ یک تلفن می تواند به یکی از ده هزار تلفن وصل نمودو سیستم استراگر به سیستم “قدم به قدم ” نیز مشهور می باشد .

بعد مراکز تلفن   مکانیسم های سلکتور به وسیله الکترو مغناطیس کار کرده و محور سلکتور به طور پله ای حرکت کند و مرحل ارتباط دو مشترک در شکل زیر نمایش داده شده است .

تاریخچه مرکز تلفن سانترال و سوییچینگ

و نظریه استفاده از رله ها به عنوان مدارهای سوئیچینگ در یک مرکز تلفن اولین بار در سال 1912 میلادی به وسیله جی . ا. بتولند ر از سوئد مطرح شد . پس مراکز تلفن استراگر سلکتور ی جای خود را به مراکز تلفن سلکتوری دادند .

که از کاملترین و معروف ترین آنها به نام SEL می توان نام برد که به ساختار لوکال و ترانک و مارکر اصلی و مارکر فرعی و شمارنده مغناطیسی و سیگنال ماشین و کراسبار و…. می توان اشاره کرد.

در اساسا سلکتور کراسبار بسیار شبیه ماتریسهای رله است .ولی به جای استفاده از کنتاکتهای رله سلکتور کراس بار دارای کنتاکتهای است که طور مکانیکی عمل می کند .

نویسنده : جناب مهندس مهدی محمودی

منبع :مجموعه وبسایت های شرکت ایده آل گستر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *