دوربین مداربسته

دوربین مداربسته وایرلس

دوربین مداربسته وایرلس

دوربین های مدار بسته دستگاهی الکترونیکی است که تصاویر را در محل نصب دریافت کرده و به یک دستگاه رکورد کننده یا نمایش دهنده میفرستند معمولا برای دو هدف از دوربین های مدار بسته استفاده می کنند و کاربری این دستگاها برای تحقق همین دو هدف است .امروزه معمولا شما در همه جا دوربین های مدار بسته را مشاهده می کنید . خیابان ها مراکز خرید فروشگاه ها مغازه ها و حتی منازل مسکونی .

هدف امنیتی: امروزه برای افزایش امنیت در اکثر شرکت ها و کارخانجات و کسب و کار ها و حتی منازل دوربین مدار بسته نصب می کنند. این افزایش امنیت هم در جهت پیشگیری از جرم است و و هم پیگرد اعمال مجرمانه است.

 

هدف نظارتی : برای بعضی از شرکت ها و کارخانجات استفاده از دوربین مدار بسته برای نظارت بر کار افراد یا عملکرد تجهیزات استفاده می شود و مسئول مربوطه میتواند با نصب دوربین در محل و نظارت از طریق دستگاه دریافت کننده به این هدف برسد.

دوربین های مداربسته از هر نوعی که باشند معمولا از تجهیزات مشترک و یکسانی ساخته می شوند. حیاتی ترین بخش یک دوربین مداربسته چیپ تصویر آن است. این چیپ تصویر وظیفه تبدیل رشته های نوری به اطلاعات دیجیتال را برعهده دارد.

دوربین های مداربسته بی سیم به طورکلی به دو صورت وایرلس آنالوگ و وایرلس دیجیتال تقسیم می شوند. هر یک از این سیستم ها از فناوری کاملا متفاوتی برای انتقال اطلاعات استفاده میکنند.

دوربین بی سیم دیجیتال (IP)

دوربین های شبکه بی سیم معمولا از تکنولوژی وای فای  برای انتقال اطلاعات استفاده میکنند. این تکنولوژی امکان انتقال حجم بسیار بیشتری از اطلاعات با سرعتی به مراتب بالاتر را فراهم می آورد. فرستنده های دیجیتال حساسیت کمتری نسبت به نویز و شرایط محیطی دارند.

دوربین بی سیم آنالوگ

دوربین بی سیم آنالوگ امکان انتقال داده ها را از طریق تبدیل سیگنال های تصاویر به سیگنال های رادیویی فراهم می آورد. خروجی فرکانسی این دوربین ها با توجه به برد آنها متفاوت است اما امروزه استفاده از آنها تا حد زیادی محدود شده است. از مزایای این نوع دوربین ها میتوان به سادگی و ارزان قیمت بودن آن ها اشاره کرد ولی اشکالات زیادی دارند که کاربرد آنها را محدود می کند

مشکل آنها این است که  سیگنال این دوربین ها به شدت به شرایط محیطی و نویزهای الکترومغناطیسی حساس است. یعنی در صورتی که موانع موجود در راه زیاد باشند یا شرایط جوی مرطوبی در محل وجود داشته باشد سیگنال دوربین به شدت افت خواهد کرد.

 

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *