متفرقه

فیبر و یا فیبروکیستیک چیست؟

فیبر و یا فیبروکیستیک چیست؟

فیبر و کیست ساده در پستان

بسیاری از توده های پستان دچار فیبروز و یا کیست می شوند که تغییراتی در بافت پستان ایجاد می کند که این تغییرات فیبروزیستیک است که به نام فیبروکیستیک شناخته می شود.

فیبرو یا کیست ها در زنان در سن باروری رایج تر هست، اما می توانند زنان را در هر سنی تحت تاثیر قرار دهد. آنها ممکن است در نقاط مختلف پستان و در هر دو سینه به طورهم زمان یافت شود.

فیبروز

فیبروز به مقدار زیادی از بافت فیبری اشاره دارد، همان بافتی که در لیگامان و بافت اسکار ایجاد می شود.

کیست ها

توده ای متحرک، که ممکن است با لمس کردن توسط دست احساس شود کیست نام دارد، کیست های مایع، کیسه های دور یا بیضی داخل سینه ها اغلب در زنان در 40 سالگی یافت می شوند. تغییرات هورمون های عادت ماهانه اغلب باعث افزایش کیست ها و درد شدید در ناحیه سینه قبل از دوران قاعدگی می شوند.

کیست ها زمانی شروع می شوند که مایع در داخل غدد پستان ایجاد می شود. میکروسیست ها (کیست های میکروسکوپی) برای لمس با دست خیلی کم و کوچک هستند و فقط در زیر میکروسکوپ پیدا می شود. اگر مایع ادامه یابد، میکروسیست ها (کیست های بزرگ) می توانند شکل بگیرند. این کیست ها به راحتی احساس می شود و می تواند به اندازه 1 یا 2 اینچ در سراسرپستان قرار گیرند.

تشخیص

از تغییراتی که نشان می دهد فرد دارای علائم فیبروکیستیک است می توان به توده ، تورم و یا حساسیت یا درد در سینه اشاره کرد. این علائم معمولا قبل از شروع دوره قاعدگی، بدتر می شوند و ممکن است در طی مراحل مختلف چرخه قاعدگی شما تغییر کنند. گاهی اوقات، شما ممکن است متوجه ترشحات نوک پستان شوید.

گاهی اوقات یکی از توده ها ممکن است قویتر یا دارای ویژگیهای دیگر باشد که منجر به نگرانی در مورد سرطان شود. وقتی این اتفاق می افتد، بهتر است یک سونوگرافی انجام شود تا ببیند آیا توده جامد است یا فقط مایع (کیست ساده) در سینه پر شده است. اگر سونوگرافی نشان داد  که توده جامد است یا اگر کیست دارای اجزای مایع و جامد (یک کیت پیچیده) باشد، ممکن است لازم باشد که نمونه برداری برای اطمینان از اینکه سرطان است یا خیر انجام دهید.

چگونه فیبروز و کیست ساده باعث بروز خطر ابتلا به سرطان سینه شما می شوند؟

فیبروز و کیست ساده، خطر ابتلا به سرطان سینه را افزایش می دهد. کیست جامد بیشتر نگران کننده است و بستگی به نتیجه نمونه برداری دارد.

رفتار

مایع کیست مضر نیست، مگر اینکه باعث ناراحتی شود. اما با قرار دادن یک سوزن نازک و توخالی در کیست می توان آن را تخلیه کرد، که برای تایید اینکه کیست مایع باشد و ضر نباشد باید توسط پزشک تشخیص انجام شود. از بین بردن مایع ممکن است برای مدتی فشار و درد را کاهش دهد. کیست ها ممکن است در طول زمان برطرف شوند. برای کیست هایی که به عقب بر می گردند و علائم ایجاد می کنند، جراحی برای حذف آنها ممکن است بهترین گزینه باشد.

اکثر زنان مبتلا به تغییرات فیبروکیستیک و بدون علائم ناراحت کننده نیاز به درمان ندارند، اما ممکن است توده ها در سینه آن ها از نزدیک دیده شوند. اگر ناراحتی ملایم از فیبروز داشته باشید، بهتر است از لباس زیر مناسب ، گرما  و یا از داروهای ضد درد استفاده کنید.

روش درمان کیست

اگر از کافئین و دیگر محرک های موجود در قهوه، چای، شکلات و بسیاری از نوشیدنی های جلوگیری شود کیست ها درمان می شوند برخی از زنان به پزشک خود اعلام می کنند که علائم کیست ها در پستان آنها بهبود یافته ، مطالعات نشان داده اند که این محرک ها باعث ایجاد این علائم می شوند.

درد کیست در دوران قاعدگی

از آنجا که تورم پستان در ابتدای چرخه قاعدگی برای برخی از زنان دردناک است، بعضی از پزشکان توصیه می کنند که از داروهای ضد درد مانند استامینوفن یا ایبوپروفن یا داروهای دیگر استفاده کنند. پیشنهاد شده است که بعضی از انواع مکمل های ویتامین یا گیاهی ممکن است نشانه ها را از بین ببرند، اما تا کنون اثبات نشده است که مفید باشد، و برخی ممکن است عوارض جانبی در صورت مصرف در دوزهای بالا داشته باشند. بعضی از پزشکان هورمون ها را قبل از مصرف  قرص های ضد بارداری (قرص های کنترل زایمان) آزمایش می کنند و تاموکسیفن و آندروژن را تجویز می کنند. اما اینها معمولا فقط به زنان مبتلا به علائم شدید داده می شود.

منبع:ایده آل مگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *